yeni yılda farklı olalım

Yeni yıla özel yenilenme programı

Hayatınızda her gün neyi yaşıyorsunuz? Kafanızın içinde neler oluyor?
Her yeni yıl başlangıcında hayatımızda merakla, inançla yenilikler dileriz.Walt Disney tüm rüyalarnın arkasında tek tek durulduğunda olacağını söylemiş.

 
Emek, sabır, inanç, gerçekçi hayal kurmak, zaman planlaması ve destek  hayallerinizi uygulamaya başlamanızı sağlayacak ve sizi yenileyecektir.

 
Kültürümüzde maalesef kadercilik empoze edilmiştir.

 
''Ayağını yorganına göre uzat''

 
''Herşey olacağına varır ''

 
''Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma ''

 
''Babana bile güvenme''

 
''Çok güldük kesin kötü bir şey olacak''

 
gibi deyimlerimiz vardır.Beklentiyi yüksek tutup çıtayı yükseltmemeyi öğreniriz ve böyle olunca  yenilenemeyiz.Tekdüze ve kısır döngüye girmiş birbirine benzer olumsuzluklar yaşayıp dururuz.

 
Kendimize verdiğimiz sözleri bu yıl ve sonrası artık uygulamaya başlamaya ne dersiniz?

 
O halde 2011 için en az 2 dilek tutun.Ve bunlardan en az 1 tanesini yılın ilk yarısında sizin olduğunu düşünün.Diğer yarı yıl için 2.dileğiniz üzerine yoğunlaşın.

 
Kendinizi yenilerken dilekleriniz olması için aşağıdaki yeni yıla özel yenilenme programını uygulayın işe yaradıklarını göreceksiniz.Başarılar...

 
1.adım:

 
Yeni yılda kendinizle olan ilişkinizi daha yakından takip ederek ilk adımı atın.Çünkü kendinizle olan ilişkiniz , iletişiminiz  başkalaryıla olan ilişkilerinizin bir yansımasıdır.

 
Başkalarının size nasıl davranmasını istiyorsunuz?

 
Peki siz kendinize öyle mi davranıyorsunuz?

 
2.adım:

 
Yeni yılda yenilenmek istiyorsanız 2.adımınız farkındalığınızı artırmak olmalıdır.

 
Acaba kendinize nasıl hitap ediyorsunuz?

 
Kendinize ne kadar zaman ayırıyorsunuz?

 
Boş vakitlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 
Kendinize karşı nazik misiniz? 

 
Duygu ve düşüncelerinizle barışık mısınız?

 
Yenilenmek değişime inanmakla gerçekleşir. Kendinize nasıl davrandığınızı gözlemlediğinizde yeni yılla beraber bir çok şeyi gerçekten değiştirme ve kendinizi yenileme gücünü hissedersiniz.

3.adım:

 
Kendinizi olduğunuz gibi kabullenmektir.Fiziksel olarak tahammül edemediğiniz özelliklerinizi sevebilir misiniz? Başkaları gibi olma arzularında vazgeçebilir misiniz?
Kendiniz gibi doğal olduğunuzda,  sevileceğinizi kendinize olan güveninizin artacağını biliyor musunuz?

 
4.adım :

 
Kendinizi onaylamaktır.Tüm seçimlerinizin elinizden gelenin en iyisi olduğuna inanın ve kendinizle gurur duyun.Başkalarına ettiğiniiz iltifatları kendinize edin.Kendinizi şımartın.Kendinize her zaman çok iyi davranın.

 
5.adım :

 
Olumlu telkinlerle kendinizi motive edin.Yeni yıl boyunca gerçekleştirmek istediğiniz 2 dileğe odaklanın.Çocukluğunuzda yeni bir şey öğrendiğinizde ya da size bir hediye alındığında yaşadığınız heyecanı düşünün.Yüzmeyi öğrenmek, size alınan bir bisiklet sizleri nasıl heyecanlandirmıştı öyle değil mi? İşte bu heyacanı sürekli tutmak ve dileklerinize kavuşmak için kendinizi iyi hissettirecek olumlu telkinlere ihtiyacınız olacaktır.Olumlu telkinler gözünüzde bir şeyleri canlandırmanıza yardımcı olacaklardır.Devamlı bu cümleler beyninizde yer edecektir.Görüntüler hareketli sahneler gibi hissedilecektir. Motivasyonunuz için kullandığınız dil, hedeflemiş olduğunuz dileklerinize odaklanmanıza yardımcı olur.Tekrar ettikçe inancınız artacak ve yenileneceksiniz.
Tuutuğunuz dileklere en uygun motive edici cümlelerinizi siz kurun çünkü bu cümleler özgüvevinizi artıracaktır.

 
Örnekler:

 
Sağlıklı olmayı hakediyorum.

 
Mutlu olmayı seçiyorum

 
Yenilenme gücüne sahibim.

 
Herşeye rağmen huzurlu olmayı hedefliyorum.

 
Kendim için yaşamaya öncelik veriyorum.

 
Yeteri kadar akıllıyım, başarılıyım, güzelim....

 
Duygu ve düşüncelerimi farketmeyi seçiyorum.

 
Her ay sağlıklı kilo veriyorum.

 
Şanslı olmaya izin veriyorum.

 
Sevmeyi ve sevilmeyi hakediyorum.

 
Sağlıklı bir ilişkiyi hakediyorum

 
Hayatımda her zaman sevgi vardır.

 
Dürüst olmayı ve dürüst insanlarla tanışmayı seçiyorum.

 
Başarılı olmayı hedefliyorum.

 
2011'de X miktar maaşı hakediyorum.

 
2011'de X miktar parayı biriktirmeye hazırım.

 
Yeteneklerimi tam potansiyel yaşamaya izin veriyorum.

 
Potansiyelimi arttıracak güce sahibim.

 
Düzenli spor yapmayı seçiyorum.

 
Her konuda kendime yardım etmeye hazırım.

 
Rahatlamayı,  ferahlamayı hakediyorum.

 
Sizin gerçeğiniz ve dileğiniz hangisi?

 
Beyniniz gerçek olmasını istediğiniz herşeyi görmeye başlayacaktır. Denemeye değer.Farklı bakış açıları, farklı gerçeklikler yaratacaktır.

6.adım :

 
Stratejinizi belirleyin.Yeni yılda tuttuğunuz dileklere ulaşmanız için hangi stratejilere ihtiyacınız olacak?

 
Çevre değişikliği, taşınma, iş değişikliği, ilişki değişikliği, fiziksel değişiklik gibi dilekleriniz için eski yöntemleriniz aynı olumsuz sonuçları doğuracağından dolayı,  yepyeni seçenekler için yepyeni fırsatlar listesi hazırlamalısınız.

 
Hayatınızdaki yenilenmeyi yaratmanız için şu an sahip olduğunuz nelerden vazgeçebilirsiniz?
Hayatınıza yenilikler katacak hangi olaylara ve insanlara fırsat verebilirsiniz?

 
Haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık stratejinizi adım adım not almanız faydalı olur.
Size zarar veren,  alışkanlık haline gelmiş stratejilerinizi bırakmaya hazırlandığınızda, zihninizdeki bu olumsuzlukları bıraktıkça,  daha enerjik, daha zinde, daha huzurlu, daha şanslı, daha başarılı, daha neşeli ,daha dengeli, daha uyumlu olduğunuzu göreceksiniz.

 

 
7.adım:

 
Yeni yılda artık herşeyin kolayca size ulaşmasını dileyin.Çaba, mücadele, zorunluluklar olmadan herşeyin kolayca sizin olacağına inanmayı seçin.Yepyeni bir bakış açısı kazanın.
Hepimiz sağlıklı, mutlu, başarılı, huzurlu, güçlü olmak istiyoruz. Bu ancak hayatımızın her alanıyla barışık olmamızla ve uyum içinde olmamızla mümkün olacaktır. 

 
Nefes alma şeklinizden, yediklerinizden, giyiminize, kullandığınız eşyalara, evinizden, eğitiminize, komşularınızdan , birlikte olduğunuz insanlara, seçtiğiniz renklere kadar her detayda ve büyük resimde tam bir uyum sağladığınızda artık herşeyin ne kadar kolayca tüm hücrelerinizde geliştiğini göreceksiniz.

 
8.adım:

 
Geçmişinizle ilgili herşeyi ama herşeyin affedin.Evet bazılarını affetmeniz zor gelebilir ancak kendi yenilenmeniz için affetme çalışmalarını yaparsanız süreci hızlandırır ve  bugünü hakettiğiniz haliyle farkındalığınız yüksek bir şekilde yaşar,  geleceğinizi ve şu anınızı etkileyen olumsuzluklardan korunmuş olursunuz.

 
9.adım:

 
Yeteneklerinize ve altyapınıza uygun gerçekçi dileklerinizi belirledikten sonra artık yaptığınız herşey bu amaçları gerçekleştirmeye yönelik olmalıdır.Kendinizi yenilemenin temeli amaçlarınızı sürekli hatırlamaktır.

 
10.adım:

 
Yeni yılla beraber dileklerinizi takip ederken beyin fırtınası yapın.En az 2 öncelikli dileğinizi ve sonra da diğer aşamada gerçekleştirmek istediğiniz dileklerinizi listeleyin. Başlangıçta aklınıza bir şey gelmeyebilir ya da bir sürü karışık dilekler gelebilir. Ancak arka arkaya gelen fikirleri sıraladığınızda önemli olanlar önceliklerini koruyacaklardır.

11.adım:

 
Listenizi göz önünde bulundurun.Kiminiz görsel olarak resim, şekil ve renklerle dileklerinizi hatırlamak isteyecektir. Kiminiz dileklerinize odaklandığınızda , bedeninde gerçekleştiğini hissedecektir, kiminiz dileklerinizle ilgili diyaloglar yaşadığınızı duymaktasınızdır.
Beyninizde 1 yıl boyunca en az 2 dileğinizle ilgili her türlü bilgiyi,  isterseniz sesinizi kaydedip olumlu telkin cümleleriyle yenilenmesine yardımcı olabilirsiniz, isterseniz dileklerinizle ilgili tüm görsel öğeleri iş yerinizde veya evinizde ''2011 'in Bana Getirdikleri'' adlı bir köşede göreceğiniz bir  pano yapabilirsiniz.

 
12.adım:

 
Seçtiğiniz dileklerin  ilk 3 ayda sizi zorladığnı görebilirsiniz.Ancak unutmayın eğer daha önceden kolayca dileklerinize ulaşmadıysanız  başarısız olacağınızı düşenebilirsiniz.Yenilgiyi kabul etmeyin ve yukarıdaki adımları sabırla, inançla takip etmeyi sürdürün motivasyonunuzu düşüren çevrelerden uzak durmaya özen gösterin.Her zaman dileklerinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz.

 
13.adım:

 
Dileklerinizi gerçekleştirmeniz için mutlaka zaman dilimi belirleyin. Örneğin ilk 6 ayda öncelik verdiğiniz dilek üzerine odaklanın.Yılın 2.yarısında diğer dileğinize yoğunlaşın.Asla umutsuzluğa kapılmayın.Çünkü artık eski zararlı olumsuz alışkanlıklarınız geride kaldı.

 
14.adım:

 
Dileklerinizin amacını,  bu dilekleri gerçekleştirmek istemenizin nedenlerini sürekli olarak kendinize hatırlatmanız, seçimlerinize ve sürece güvenmenizi sağlayacaktır.
Daha önceki yıllarda sürekli dileklerinizi gerçekleştiremiyeceğinize  inanmış ve onları ertelemiş olabilirsiniz.Çünkü önceden yeteneklerinize, altyapınıza uygun olmayan gerçekçi dilekler seçmemiş olabilirsiniz. Zamanlamayı yanlış değerlendirmiş olabilirsiniz.Tüm bunları görerek, 2011 ve sonraki yıllarda artık dileklerinizin gerisinde kalmak istemediğiniz yılları nasıl planlayacağınızı, yeni stratejilerinizi nasıl uygulayacağınızı tespit edeceksiniz.

 
15.adım:

 
Kendiniz için doğru stratejileri ve olumlu yaklaşımları uyguladıkça kendinizi ödüllendirin. Başarılarınızı başkalarıyla paylaşın ve kutlayın.

 
Yukarıdaki adımları uygularken dilekleriniz kesin, net, gerçekçi, zamanı belli, ölçülebilir, başarılabilir olduğunu sürekli gözden geçirmelisiniz..

 
Unutmayın ''İlk adım, son adımdır.'

 
2011 'in tüm dileklerinizi planladığınız gibi size getirmesini dilerim.

 
Sağlıklı, neşeli, başarılı, huzurlu, dengeli, şanslı yıllar...

 KAYNAK : www.seraysengel.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !